blog
Jak postępować w przypadku zatankowania niewłaściwego paliwa?
Zatankowanie swojego auta złym paliwem, choć wydaję się absurdalne i niemożliwe, zdarza się niezwykle często, nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Każdy z nich może doświadczyć chwili roztargnienia, przytłoczony obowiązkami służbowymi lub problemami osobistymi. Wówczas w wyniku zwykłego zagapienia się, może dojść do poważnych konsekwencji dla silnika pojazdu. Należy więc zachować pełne skupienie, odwiedzając stację benzynową. Jeśli jednak zdarzy się ta niefortunna sytuacja, należy natychmiast wezwać profesjonalne służby, np. z Białegostoku, które podejmą działania stosownie do rodzaju silnika. Dzięki temu nie dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń samochodu. Całe szczęście coraz więcej wlewów paliwa konstruowanych jest w taki sposób, aby zapobiec ewentualnej pomyłce zatankowania nieodpowiedniego jego typu. W rzeczywistości wielu kierowców nie dostrzega różnicy w budowie pistoletów i mimo wszystko popełnia błąd przy wyborze właściwego paliwa.
Jakie błędy podczas wlewu paliwa popełniają kierowcy?
Najczęściej dochodzi do wlania benzyny do baku pojazdu, który posiada silnik wysokoprężny, ponieważ w tym przypadku rozmiar pistoletu jest taki sam i pasuje idealnie. Jeśli kierowca zatankuje swój samochód na benzynę olejem napędowym, natychmiast podczas jazdy zauważy duży spadek mocy. Należy pamiętać, że benzyna nawet z pięcioprocentową domieszką oleju napędowego może spowodować zatarcie układu wtryskowego lub zniszczenie katalizatora. Koszt jego wymiany sięga kilku tysięcy złotych, natomiast usługa regeneracji kilkuset złotych.
Te dwie substancje łatwo jest odróżnić, gdyż posiadają odmienny:
- zapach,
- skład chemiczny,
- lepkość,
- wartość opałową,
- właściwości smarne,
- sposób zapłonu oraz
- temperaturę.
To, jak duże straty poniesie kierowca, zależy także od kondycji pojazdu. Starsze roczniki, które wyposażone są w gaźnik, nie odniosą aż tak dużych szkód, jak nowsze modele, posiadające układ wtryskowy. Wezwana pomoc drogowa z terenu Białegostoku zasugeruje najpewniej konieczność płukania układu paliwowego, a także wymianę filtrów. Warto więc jak najszybciej wezwać daną firmę i poinformować o rodzaju usterki. Fachowcy wyruszą do klienta natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia i odholują auto do wskazanego przez niego warsztatu samochodowego. Taka pomoc nie będzie jednak potrzebna, jeśli kierowca zatankuje swój pojazd benzyną o zbyt małej liczbie oktanów. Jedyne, co zaobserwuje, to spadek mocy silnika oraz większe zużycie paliwa. Skupienie podczas wizyty na stacji jest więc niezwykle wskazane.
Profesjonalna pomoc w przypadku zatankowania niewłaściwego paliwa
Jedną z przyczyn zatankowania złego paliwa jest brak skupienia kierowców. Często rozmawiają przez telefon, załatwiają pilne sprawy służbowe lub jednocześnie doglądają dzieci, znajdujących się w aucie. Jedna chwila nieuwagi może spowodować uszkodzenie samochodu, bardzo drogie w naprawie. W takiej sytuacji nie ma czasu na panikę. Należy od razu podjąć właściwe działania, minimalizujące zniszczenia silnika. Najlepszym rozwiązaniem jest powiadomienie obsługi stacji benzynowej o zaistniałej sytuacji. Być może dysponują odpowiednim sprzętem do usuwania złego paliwa. W przeciwnym razie konieczne będzie telefonicznie wezwanie pomocy drogowej, która odholuje pojazd na lawecie do warsztatu. Taką usługę w swojej ofercie posiada chociażby firma, działająca na terenie Białegostoku i okolicznych miejscowości.
Specjaliści wyruszają natychmiast po otrzymaniu zlecenia. Profesjonalnie i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa umieszczą pojazd na lawecie. To ważne, aby wykonywane czynności były w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami prawa o ruchu drogowym. To, czego bezwzględnie nie wolno robić, to samodzielnie wyruszyć do mechanika. Szkody, jakie taka podróż wyrządzi silnikowi, będą nieodwracalne. Warto zdać się na fachowców w tej dziedzinie. Okażą oni profesjonalne wsparcie i doradztwo. Koszt usługi i ewentualnych napraw będą wówczas dużo niższe.
powrót do bloga »